Ali Şahin'in Yazıları,  Analiz,  Genel

ABD Devrim Muhafızları Ordusunu Neden Terör Listesine Aldı?

Donald Trump önderliğinde ABD, İran’ın resmi devlet güçlerinden olan Devrim Muhafızları Ordusunu terör listesine dahil etti. ABD’nin bu hamlesi dünya kamuoyu tarafından beklenen bir uygulamaydı. Çünkü Trump’ın gerek seçim kampanyalarında gerekse iktidar sürecinde İran’a karşı söylemleri ve uyguladığı politikalar İran aleyhine yapılmış hamlelerdir.

Trump’ın her fırsatta İran’ın terörü desteklediğini söylemesi, ABD nazarında İran’ı terörist bir ülke haline getirdi. Bu bağlamda nükleer antlaşmadan çekilip, İran’a karşı ambargo uyguladı. Böylece bölgede İran’a diz çöktürmeyi hedefledi.

Zira İran Arap Baharı ve Suriye iç savaşından sonra, başta Suriye ve Irak olmak üzere Ortadoğu’da yayılmacı politikalar izledi. Bu durum İsrail’in güvenliği meselesini tekrar gündeme getirdi. Neticede ABD ve İsrail’i rahatsız etti. Dolayısıyla ABD bölgede İran’ı pasifize etmeyi hedefledi.

Öte yandan İran’a karşı cephe alan ABD, İsrail ile olan ilişkilerini daha ileri boyuta taşıyordu. Başta Kudüs’ün İsrail’in başkenti kabul edilmesiyle başlayan süreç, Golan Tepeleri’nin İsrail’in toprağı olarak kabul edilmesiyle devam etti. İran’ın Şii Milisler üzerinden İsrail’e tehdit unsuru oluşturmasının önüne geçilecek hamleler yapıldı. Aynı zamanda Varşova Zirvesiyle başlayan ve bölgede başta Suudi Arabistan ve BAE olmak üzere Arap Devletlerinden oluşan bir İran Seddi oluşturarak, İran’ın bölgede köşeye sıkıştırılması hedeflendi.

Bu süreç son olarak İran’ın resmi ordu güçlerinden olan DMO’nun terör örgütü olarak kabul edilmesiyle devam etti. ABD’nin uyguladığı bu yaptırım uluslararası hukuka ne kadar uygun tartışılır ama ABD daha önce bir devletin yasal parçası olan herhangi bir kuruma yaptırım uygulamadı. Bu durum DMO tarafından ilginç bir örnek olacaktır.

Daha önceden başta Kasım Süleymani olmak üzere DMO’ya bağlı kişiler ve kurumlar yaptırım listesine eklenmişti. Bu yüzden DMO’nun topyekun olarak bu listeye alınması ilginç bir durum değildir. DMO yaklaşık 100 bin kişilik milis gücüne sahip bir kurum olup kendisine bağlı Kudüs Gücü İran sınırları dışında Suriye, Yemen gibi bölgelerde Şii milislere eğitim, techizat gibi konularda destek sağlıyordu. Aynı zamanda İran ekonomisinin en az yüzden 50’si DMO’nun tekelinde bulunuyor. Bu açıdan düşünüldüğünde mevcut durum ABD ve İsrail’i tedirgin ediyordu. Bu yüzden mezkur kurum etkisiz hale getirilmesi gerekiyor.

 

DMO’nun Terör Örgütü İlan Edilmesi Sonucu

DMO’nun ABD tarafından terör örgütü ilan edilmesinin bir takım hayati sonuçlar doğuracağı aşikardır. Bu bağlamda düşünüldüğünde DMO İran’ın temsiliyet hakkı olan uluslararası müzakerelerde bulunmasının önünü kapatabilecektir.

Bununla birlikte bölgede başta Suriye ve Irak olmak üzere DMO’ya ait askeri üsler hedef haline gelebilebilir.

Bunun yanı sıra Ortadoğu’da makas daralacak gerilim artabilecektir. Böylece diplomasinin yolu kapanabilecektir.

İran’da gücünü anayasadan alan bir kurum IŞİD, gibi uluslararası terör örgütleriyle aynı sıfatta yargılanacağı iddia edilecektir.

ABD’nin DMO ile ticaret yapan kurum ve kişilere yaptırım uygulaması, DMO ile ticaretin azalmasına sebep olacaktır. Bu durum ister istemez hem kurumun hem de ülkenin ekonomisine zarar verebilecektir. Bunların dışında yaklaşan İsrail seçimlerini gözden kaçırmamak gerekir. Bu durum Netenyahu’ya ekstra destek sağlayabilecektir.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir