Analiz,  Genel,  Türk Dünyası,  Türk Dünyası Raporu,  Zehra Çimen'in Yazıları

AAE- TÜRK DÜNYASI RAPORU-Mart-2019

 

AZERBAYCAN

Aliyev ve Paşinyan Avusturya’da görüştü
İlham Aliyev, Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile Avusturya’nın başkenti Viyana’da yaptığı görüşmeyle ilgili Rus haber ajansı TASS’a yaptığı açıklamada, bugün Azerbaycan ve Ermenistan liderleri arasında uzun bir aradan sonra ilk resmi görüşmenin gerçekleştirildiğini, Paşinyan’la daha önce yaptığı görüşmelerin uluslararası toplantılar çerçevesinde tanışma nitelikli olduğunu söyledi.
Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında çatışma
Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Ermenistan ordusunun ateşkesi ihlal ettiği ve açılan ateşle Ellez Ellezov isimli askerin şehit düştüğü bildirildi.
İlham Aliyev Nevruz Bayramı öncesi 399 mahkumu affetti
Cumhurbaşkanı Aliyev, yayımladığı genelgede, bazı mahkûmların, mahkûm ailelerinin, kamu baş denetçisinin ve insan hakları örgütlerinin kendisine yaptığı başvuruları değerlendirdiğini belirtti. Aliyev, mahkûmların kişiliklerini, ailevi ve sağlık durumlarını, mahkûmiyet süresindeki hal ve davranışlarını göz önünde bulundurarak anayasanın ilgili maddeleri uyarınca af kararını imzaladığını kaydetti.
Çanakkale şehitleri Azerbaycan’da anıldı
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 104. yılı dolayısıyla Azerbaycan’ın başkenti Bakü’deki Türk Şehitliği’nde tören düzenlendi. Törene, Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, Askeri Ataşe Tuğgeneral İsmail Hakkı Köseali, Türk kurumlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.
Azerbaycan’da Nevruz coşkusu
Azerbaycan’da, Türk dünyasının en önemli bayramlarından, baharın habercisi olarak kabul edilen Nevruz Bayramı kutlamaları, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Nevruz ateşini yakmasıyla başladı. Başkent Bakü’nün en ünlü meydanı olan Fevvareler Meydanı’nda başlayan kutlamalara Cumhurbaşkanı Aliyev, eşi Mihriban Aliyeva ve devlet erkânı katıldı. Nevruzun Azerbaycan’daki simgelerinden “Kosa ve Keçel” ile “Bahar Kız”ın eğlenceli gösterileri, halk oyunları ekiplerinin müzik ve dans performansları gösterilere renk kattı.
Azerbaycan’da yeni reformlar yapılacak
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ülkesindeki reformların derinleşeceğini belirterek, “Siyasi, ekonomik, sosyal, adli ve yasal, eğitim ve sağlık gibi her alanda yeni reformlar yapılacak. Artık ilgili talimatlar verildi ve reform paketi hazırlanıyor. Azerbaycan yeni bir döneme girmiştir.” dedi.
Türkiye’nin Bakü Büyükelçiliğinden Ahıska Türklerine destek
Türkiye’nin Bakü Büyükelçiliği, Azerbaycan’ın Saatlı ilinde yaşayan Ahıska Türklerine gıda yardımında bulundu. Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral ile Azerbaycan’da faaliyet gösteren Türk kurum ve kuruşların temsilcileri ile iş adamları, Saatlı ilinin Kazanbatan köyünde yaşayan Ahıska Türklerini ziyaret etti.
Azerbaycan ve Türkiye’den ortak kermes
Azerbaycan ve Türkiye’den kadınlar, ihtiyaç sahipleri ve engellilere yardım amacıyla ortak kermes düzenledi. Türk hayırseverlerin kurduğu ve Azerbaycan’da uzun yıllardır faaliyet gösteren Gençliğe Yardım Fonu (GYF) tarafından düzenlenen “Yarınlara ümit ol” adlı kermeste, kadınların yaptığı el işi ürünler ve yiyecekler satışa çıkarıldı.
Azerbaycan, Kırgızistan’da okul ve park yapacak
Azerbaycan, Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te 550 öğrenci kapasiteli okul binası ve merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in anısına park yapacak. Azerbaycan’ın Bişkek Büyükelçisi Hidayet Orocov ve Bişkek Belediye Başkanı Aziz Surakmatov, okul ve park yapımına ilişkin mutabakat imzaladı.
Azerbaycan ordusundan geniş kapsamlı tatbikat
Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in onayladığı plan uyarınca Savunma Bakanı Zakir Hasanov komutasında düzenlenen tatbikata, ordunun çeşitli komutanlıklarına bağlı birliklerin katıldığı bildirildi. Farklı bölgelerde 10 bin askerin katılımıyla yapılan tatbikatta, temsili düşman hedeflerine operasyonlar düzenlenecek ve yeni silahlar denendi. Tatbikatta yaklaşık 500 tank ve zırhlı araç, 300 füze ve top sistemi, 20 uçak ve helikopter yer aldı.
Azerbaycan Türkiye Müşterek Halk Oyunları ve Gelenekleri Paneli
TİKA Azerbaycan ile Türkiye’nin ortak geleneksel değerlerinin yaşatılmasına destek amacıyla Bakü’de Azerbaycan-Türkiye Müşterek Halk Oyunları ve Gelenekleri Paneli düzenledi. Azerbaycan Milli Bilimler Akademisi Folklor Enstitüsü, Azerbaycan Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı, Bakü Yunus Emre Enstitüsü ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu iş birliğinde gerçekleştirilen panele Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Türk Halk Bilimi Bölümünden davet edilen araştırmacılar ve Azerbaycanlı araştırmacılar katıldı.
KAZAKİSTAN
Kazakistan’la ilişkilerin 27’nci yıl dönümü
Kazakistan Dışişleri Bakanlığının, Türkiye ile diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 27’nci yıl dönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, Kazakistan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olduğu hatırlatıldı. Türkiye’nin en yakın ve güvenilir siyasi ve ekonomik ortaklarından olduğu belirtilen açıklamada, “Astana ile Ankara arasındaki ilişkiler kardeşlik, ortaklık ruhunda gelişiyor ve iki ülke halklarının tarihi ve kültürel yakınlığına dayanıyor” ifadeleri yer aldı.
Kazakistan’da Şükran Günü
Kazakistan’da 1930’larda sürgün edilen halkların Kazak halkıyla kaynaşıp, kardeş olanların şükranlarını iletme günü olarak bilinen Şükran Günü başkentte çeşitli kültürel etkinliklerle kutlandı. Kazakistan Halkı Asamblesine bağlı Dostluk Evi’nde “Kazakistan hepimizin ortak evi” başlıklı etkinlik düzenlendi. Etkinlikte Kazakistan’da yaşayan etnik grupların kültürel dernekleri, kendi kültür ve yemeklerini sergiledi. Kazakistan Halk Asamblesinin kurulduğu gün olarak da bilinen 1 Mart, 2016’da Cumhurbaşkanı Nazarbayev’in teklifi üzerine “Şükran Günü” ilan edilmişti. Kazakistan Şükran Günü Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliğinde de büyük bir etkinlikle kutlandı.
Türkiye ile Kazakistan arasında askeri iş birliği
Kazakistan Savunma Bakanlığı Basın Bürosundan yapılan yazılı açıklamaya göre, iki ülke savunma bakanlıklarının temsilcileri, Kazakistan’ın başkentinde, Birinci Cumhurbaşkanı Milli Savunma Üniversitesi’nde bir araya geldi. Görüşme sonunda taraflar, bu yıl için askeri istihbarat, savaş hazırlığı, barış gücü faaliyeti, siber güvenlik ve diğer konularda 17 etkinliği içeren askeri iş birliği planına imza attı.
“Türk Konseyinin otoritesinin güçlendirilmesi önemli”
Kazakistan Dışişleri Bakanı Beybut Atamkulov, Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev ile görüştü. Kazakistan Dışişleri Bakanı Atamkulov, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyinin (Türk Konseyi), otoritesi ve potansiyelinin daha da güçlendirilmesinin tüm üye ülkeler için önemli olduğunu belirtti.
Çanakkale Şehitleri Kazakistan’da anıldı
Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. yıl dönümü ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Kazakistan’ın başkenti Astana’da tören düzenlendi. Türkiye’nin Astana Büyükelçisi Nevzat Uyanık’ın ev sahipliğinde düzenlenen etkinliğe, Kazakistan’da faaliyet gösteren Türk kurumlarının temsilcileri ve diplomatların yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.
Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev istifa etti
Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev görevinden istifa ettiğini açıkladı. Olağanüstü cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce devlet başkanının görevi Kazakistan Parlamentosu Senato Başkanı Kasım Cömert Tokayev’e devredildi. Tokayev, diplomasi alanındaki tecrübesiyle dikkati çekiyor. Nazarbayev’den görevi devralacak Tokayev, 2020’ye kadar Kazakistan’ın geçici cumhurbaşkanı olacak. 79 yaşındaki Nursultan Nazarbayev ülkeyi 24 Nisan 1990 yılından beri yönetiyordu. Nazarbayev, istifa etmesine rağmen ömür boyu Ulusal Güvenlik Konseyi başkanlığı ve kurucusu olduğu iktidar partisi Nur Otan’ın başkanlığı ile Anayasa Konseyi üyeliği görevlerini sürdürecek.
Kazakistan’da Nevruz Bayramı kutlamaları
Kazakistan’ın başkenti Astana’da kimsesiz ve engelli çocuklar için Nevruz Bayramı kutlama etkinliği düzenlendi. Kazakistan Milli Müzesinde yapılan etkinliğe, Kazakistan Kültür ve Spor Bakanının yanı sıra Kazakistan’da faaliyet gösteren büyükelçiler ile çok sayıda davetli katıldı. Milli şarkı ve dans gösterilerinin yapıldığı etkinlikte Bakan, diplomatlar ve sanatçılar, çocuklar için “duşak kesme (tusau keser)” ayini gerçekleştirdi. Etkinlik çerçevesinde, göçebe Kazak halkı kıyafetlerinin defilesi yapılırken el sanatları ürünleri sergilendi ve Nevruz yemeği “köje” ikram edildi. Kimsesiz ve engelli çocuklara da hediyeler verildi.
Kazakistan Senatosu Başkanlığına Dariga Nazarbayeva seçildi
Eski Senato Başkanı Kasım Cömert Tokayev’in yemin ederek cumhurbaşkanı olmasının ardından parlamentonun üst kanadı Senatoda başkanlık seçimi yapıldı. Eski Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in kızı Dariga Nazarbayeva Senato Başkanlığına seçildi.
Kazakistan’ın başkenti Nur-Sultan oldu
Kazakistan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Tokayev’in başkent Astana’nın isminin Nur-Sultan olarak değiştirilmesini öngören yasayı onayladığı belirtildi. Eski Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in 19 Mart’ta cumhurbaşkanlığı görevinden istifa etmesinin ardından Senato Başkanı Tokayev, cumhurbaşkanı olmuş, Nazarbayev’in isminin başkente verilmesini önermişti.
Çin’den Kazakistan’a sınır ötesi altyapı için kredi
Kazakistan Meclis Başkanı Nurlan Nigmatulin milletvekili başkanlığında toplanan genel kurul oturumunda “Kazakistan Cumhuriyeti Hükümeti ve Halk Cumhuriyeti için Çin Halk Cumhuriyeti Hükümeti arasındaki Kredi Çerçeve Anlaşmasının onaylanması Üzerine” yasa tasarısını onayladı. Çin Halk Cumhuriyeti’nin kredisi çerçevesinde 9 otomobil ve 1. demiryolu kontrol noktasının modernizasyonu ve teknik donanımının yapılması planlandığını belirtti.
Kazakistan’da “Dünya saati” etkinliği
Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından, iklim değişikliğine dikkati çekmek amacıyla her yıl düzenlenen Dünya Saati etkinliği çerçevesinde Bayterek Kulesi, EXPO 2017 fuar alanındaki Nur Alem Pavilyonu, Hazreti Sultan Camisi, Barış ve Uyum Sarayı ile diğer ana binaların ışıkları bir saatlik süreyle söndürüldü. Etkinlik çerçevesinde alışveriş merkezlerinde topluma, elektriği bir saatliğine kapatma çağrısı yapan etkinlikler düzenlendi.
ÖZBEKİSTAN
ABD Özbekistan’da gaz üretimine başladı
ABD’li şirket Epsilon Development LLC, Kashkadarya bölgesindeki Talimarjan sahasında gaz üretimine başladı. Beklenen günlük mavi yakıt borcunun günlük 250 bin metreküp olacağı bildiriliyor. Amerikan şirketi Talimarjan gaz sahasını şubat ayında geliştirmeye başladı. Gaz, Özbekistan’ın iç pazarında satılacak. Epsilon Development’ın Özbekistan’da gaz üretimine 5,2 milyar dolar yatırım yapması bekleniyor.
Almanya Devlet Başkanı Özbekistan’ı ziyaret edecek
Almanya ve Özbekistan arasında yatırım, enerji ve eğitim alanındaki projeleri görüşmek üzere Almanya Devlet Başkanı’nın Özbekistan’a resmi ziyarette bulunacağı bildirildi. Almanya Devlet Başkanı Frank-Walter Steinmeier, Mayıs ayında Özbekistan Cumhuriyeti’nde yer alan Yatırımlar ve Dış Ticaret Bakanlığı’na bir ziyaret gerçekleştirecek.
Özbekistan-Tacikistan arasında yeni bir sınır kapısı açıldı
Özbekistan ile Tacikistan arasındaki “Babatağ” sınır kapısı, uzun bir aradan sonra yeniden faaliyete başladı ve açılışa ilişkin tören düzenlendi. Tacikistan’ın kurmak istediği hidroelektrik santrale Özbekistan’ın karşı çıkmasından dolayı iki ülke arasında çıkan anlaşmazlıklar nedeniyle 2005-2008 yıllarında bazı sınır kapıları kapatılmıştı.
Özbekistan’da kabine üyeleriyle ilgili yeni düzenleme
Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, parlamentodan geçen anayasada bazı değişiklikleri öngören kararnameyi imzaladı. Buna göre, parlamentonun alt kurulu olan Yasama Meclisi, başbakan tarafından önerilen kabine üyelerini görüşerek kabul edecek ve onaylanması için cumhurbaşkanına sunacak. Parlamentonun bakan adayını kabul etmemesi durumunda, başbakan parlamentoya yeni aday önerecek.
TİKA’dan Özbekistan’a eğitim desteği
TİKA’dan yapılan açıklamaya göre, Mesleki Eğitim ve İstihdamı Artırma programı kapsamında Özbekistan’daki 8 farklı okulda 3 boyutlu tasarım merkezleri kuruldu ve 3D yazıcı kullanımı ve bakımı eğitim programı düzenlendi. Bir hafta süren eğitim programına, Özbekistan’ın farklı okullarından gelen 15 Özbek katıldı. TİKA’nın programı, ülkede çalışanların teknik yeterliliklerinin arttırılmasını, ara eleman ihtiyacının giderilmesini ve yeni iş imkânlarının yaratılmasını hedefliyor.
Kuveyt Fonu’ndan Özbekistan’a kredi
Özbekistan’ın Kuveyt Büyükelçisi Bahram Aloyev, Kuveyt Arap Ekonomik Kalkınma Fonu’nun Orta Asya ve Avrupa Bölge Müdürü Favaz el-Adsani ile bir araya geldi. Görüşmede, taraflar arasındaki iş birliği imkânları ele alındı. Favaz el-Adsani, görüşmede fon yönetim kurulunun, Özbekistan hükümeti ile Kuveyt Fonu arasında 2017-2019’da imtiyazlı kredilerin sağlanmasına ilişkin daha önce imzalanan memorandum uyarınca imtiyazlı kredinin ikinci dilimi olan 30 milyon dolar kredinin tahsis edilmesini onayladığını bildirdi.
Özbekistan’da nevruz coşkuyla kutlandı
Nevruz Bayramı dolayısıyla dört günlük resmi tatil ilan edilen ülkede ilkbaharın müjdecisi nevruz büyük coşkuyla karşılandı. Taşkent’te yeni inşa edilen “Humo Arena Spor Sarayı”nda devlet erkanı, ülkedeki yabancı misyon şefleri ve çok sayıda davetlinin katıldığı resmi tören düzenlendi. Kutlamalarda Türkiye’nin Taşkent Büyükelçisi Mehmet Süreyya Er de yer aldı.
TİKA Özbekistan’da Nevruz Bayramı etkinliği düzenledi
TİKA Taşkent Program Koordinatörlüğü, Özbekistan’da Nevruz Bayramı’nı kutlama etkinliği gerçekleştirdi. Taşkent’teki bir mahalle muhtarlığı bahçesinde düzenlenen etkinlikte konuşan Büyükelçi Mehmet Süreyya Er, Özbek vatandaşlarla, ilkbaharın müjdecisi olan Nevruz Bayramı etkinliklerine katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Er, Özbekçe yaptığı konuşmada, Nevruz’un karşılıklı saygı, hoşgörü, huzur, dayanışma, birlik, yenilenme ve bereketin bayramı olduğunu belirtti.
Özbekistan Cumhurbaşkanının BAE ziyareti
Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev BAE’ye yaptığı resmi ziyaret kapsamında Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed Al Nahyan’la bir araya gelerek, iki ülke arasındaki iş birliği meselelerini ele aldı. İki ülke arasında ayrıca genişletilmiş heyetler arası görüşmeler yapıldı. Açıklamaya göre, görüşmelerin ardından Özbekistan ile BAE arasında Ortak Bildiri kabul edilirken, taraflar arasında ayrıca yatırım, maliye, enerji, sanayi, altyapı, tarım, gümrük, kültür ve diğer alanlardaki iş birliğinin geliştirilmesini öngören ve toplam değeri 10 milyar doları aşan çok sayıda anlaşma imzalandı.
ABD, Özbek pamuğunu satın alma yasağını kaldırdı
Özbekistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, ABD Çalışma Bakanlığı, Özbekistan’da üretilen pamuğu “zorla çocuk işçiliği kullanılarak üretilen ürünler”in yer aldığı listeden çıkarılmasına ilişkin nihai kararı kabul ederek, Amerikan şirketlerinin Özbek pamuğunu satın alma yasağını kaldırdı. Kararda, Özbekistan’da pamuk toplama mevsiminde zorla çocuk işçiliğini kullanma oranının belirgin ölçüde azaldığının tespit edildiği, bu nedenle de Özbek pamuğunun bu listede yer alması için gereken şartların bulunmadığı vurgulandı.
Taşkent’in tasarımı Türk mimarlara emanet
Köklü bir geçmişe sahip Taşkent’te durgunluğun ardından adeta “inşaat patlaması” yaşanırken, devam eden kapsamlı inşaat projelerinde Türk mimarlar önemli çalışmalara imza atıyor. Toplam 335 kilometrekare alana yayılan şehirdeki çeşitli inşaat çalışmalarında yer alan Türk inşaat mühendisleri ve mimarlar kentin daha da güzelleşmesi ve çağdaşlaşmasına ön ayak oluyor. Taşkent Valiliğinin davetiyle kente gelen Türk mimar Murat Kader, hayata geçirdikleri mimari tasarım çalışmalarıyla Taşkent’in daha güzel ve çağdaş bir şehir olmasına katkıda bulunduklarını belirtti.
TÜRKMENİSTAN
Bahreyn Kralının Türkmenistan’ı ziyareti
Bahreyn Kralı Hamed Bin İsa El Halife, resmi bir ziyaret için Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’a geldi. Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, konuk Kralı Oğuzhan Başkanlık Sarayı’nda karşıladı. Liderler karşılıklı olarak delegasyonlarını sundu. Daha sonra ikili zirve görüşmeleri ve toplantılar yapıldı. Cumhurbaşkanı Berdimuhamedov, Türkmenistan ile Bahreyn’in diplomatik ilişkilerinin 1995’ten bu yana başarıyla geliştiğini ve iki ülkenin hem ikili hem de çok taraflı platformlarda verimli bir şekilde işbirliği yaptığını belirtti.
Türkmenistan’da Nevruz coşkusu
21 Mart Nevruz Bayramı tüm Türk coğrafyasında olduğu gibi Türkmenistan’da da coşkuyla kutlandı. Ülkenin her yerinde yapılan ulusal nevruz törenleri renkli görüntülere sahne oldu. Nevruz günü sadece yeni yılın başlangıcı değil dirilişin, Ahlaki saflığın ve iyiliğin sembolü olarak kutlanıyor. Geleneksel yiyecek ve içeceklerin paylaşıldığı törenlerde, Türkmen geleneğinde paylaşmanın, arınmanın önemli bir aracı olduğu sergilendi.
Türkmenistan’da Nevruz onuruna af ilan edildi
Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, 20 Mart tarihinde imzaladığı Kararname ile 2.028 tutukluyu, Nevruz Milli Bahar Bayramı dolayısıyla af etti. Af edilen tutuklular Nevruz Bayramı’nı evlerinde karşıladılar. Devlet Başkanı Berdimuhamedov, kararnamaeyi imzaladığı hükümet toplantısında; Bu tür af kararlarıyla, suçlarını dürüst bir şekilde itiraf eden ve cezalarının bir kısmını samimi bir şekilde çeken mahkûmlara, ülkenin kalkınmasına aktif olarak katılmak için imkân verildiğini ifade etti.
Türkmenistan ile İtalya arasında istişare toplantısı
Başkent Aşkabat’a bir heyetle birlikte çalışma ziyaretine gelen İtalya Dışişleri Bakan Yardımcısı Manlio Di Stefano ile Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşid Meredov ‘un başkanlık ettiği heyet arasında siyasi ve ekonomik işbirliği istişare toplantısı yapıldı. BM ve AB çerçevesinde işbirliği de dâhil olmak üzere karşılıklı çıkarlara sahip bölgesel ve uluslararası konularda fikir alışverişinde bulunuldu. Toplantının tamamlanmasının ardından, Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı ile İtalya Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı arasında 2019-2020 yılları için işbirliği programı imzalandı.
KIRGIZİSTAN
Kırgızistan’daki Görme ve İşitme Engelli Ailelerin Çocuklarına Destek
TİKA desteğiyle başkent Bişkek’e bağlı Oktyabr ilçesinde görme ve işitme engelli 135 ailenin kaldığı Sosyal Konutların yanında faaliyet gösteren Ulusal Görme ve İşitme Derneği merkezinde kütüphane olarak kullanılan odaların bakım ve onarımı yapıldı. Çocuklar için çocuk eğitim ve sanat merkezi kuruldu. Merkezin mobilya ihtiyacını da gideren TİKA ayrıca bilgisayar, yazıcı, fotoğraf makinesi, müzik aleti, ses sistemleri, farklı beden milli kıyafetler, ısıtıcı soba, şofben, satranç ve dama takımları, jimnastik kilimler ve kırtasiye malzemesi temin etti.
Kırgızistan’da 5 Mart Milli Ak Kalpak Günü kutlandı
Başkent Bişkek’teki ana meydanda Milli Ak Kalpak Günü için Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla 40 Çoro (40 asker) Gençlik Hareketi tarafından kutlama programı organize edildi. Vatandaşların Milli Ak Kalpak Günü’nü kutlayan Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanı “Ak kalpağı takan Kırgızdır. Ak kalpak medeniyetimizin kaynağıdır. Kırgız halkının yüzüdür. Tanrı Dağ’ın kutsal simgesidir. Temizliğin, büyüklüğün, iyi niyetin ve vatanseverliğin sembolüdür. Ak kalpağı giyen adam asla kötü iş yapmaz. Ak kalpağımızı korumalıyız. Ak kalpağı giyen halkımız hep yükseklerde olsun.” ifadesini kullandı.
Putin’in Kırgızistan ziyareti
Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’un daveti üzerine Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’e gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Manas Uluslararası Havaalanında Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov tarafından karşılandı. Vladimir Putin’in Kırgızistan ziyaretinde masada, Rusya’nın bu ülkeye ikinci üssü açması ve ekonomik konuların olması bekleniyor.
Kırgızistan’da Nevruz Bayramı coşkuyla kutlandı
Kültürel, sosyal ve sportif aktivitelerle kutlanan nevruz için en görkemli etkinlik, başkent Bişkek’teki ana meydanda yapıldı. Meydanın ortasına dev kazanlarda nevruz sofralarının vazgeçilmezi “sümölök tatlısı” getirilerek konuklara ikram edildi. Nevruz dolayısıyla Kurmancan Datka Heykeli’nin bulunduğu yerleşkede büyükelçilikler kermesi düzenlendi. Kırgızistan Halklar Asamblesi binası önünde, ülkedeki etnik gruplar yemek, edebiyat ve dans kültürlerini tanıttı.
DİĞER
Türkiye-Tacikistan ticari ilişkileri
Tacikistan Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, yılın ilk iki ayında Tacikistan’ın en fazla ihracat yaptığı ülkeler arasında Türkiye ilk sırada yer aldı. Açıklamaya göre, bu dönemde Tacikistan’dan Türkiye’ye toplam 38,9 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirilirken, ülkenin toplam ihracatında Türkiye’nin payı yüzde 30,3 oldu.
Karadağ’da Güvenlik Sektöründe Kadın Dünya Konferansı
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve T.C. Emniyet Genel Müdürlüğü ve Karadağ Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde Karadağ’ın Budva şehrinde 18 ülkeden 82 katılımcı ile “Güvenlik Sektöründe Kadın Dünya Konferansı” düzenlendi. Türk Polis Teşkilatı hakkında genel bilgilendirmenin yapıldığı konferansta, güvenlik sektöründe karşılaşılan sorunlar, bireysel, kurumsal ve toplumsal nedenler başlığında ele alındı.
Uluslararası Türk Dünyası Multipl Skleroz (MS) Kongresi
TİKA desteğiyle Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tığ Fakültesi öncülüğünde Ankara’da “Uluslararası Türk Dünyası Multipl Skleroz(MS) Kongresi” gerçekleştirildi. Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin ulusal ve uluslararası bilimsel çalışmaları kapsamındaki etkinliklerden biri olan Kongre; Türkiye, Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan ve KKTC ile birlikte 100’e yakını Türk Cumhuriyetleri’nden olmak üzere 300 civarında katılımcı ile gerçekleştirildi.
Tacikistan’ın Ankara Büyükelçiliğinde Nevruz kutlaması
Tacikistan’ın Ankara Büyükelçisi Mahmadali Rajabiyon’un ev sahipliğinde büyükelçilikte, baharın gelişini müjdeleyen Nevruz Bayramı kutlandı. Programa, çok sayıda diplomatik misyon temsilcisinin yanı sıra Ankara’da yaşayan Tacikistan vatandaşları katıldı.
TİKA Moğolistan ile Türkiye’yi yakınlaştırıyor
TİKA, Türklere ait bilinen en eski arkeolojik ve yazılı eserlere ev sahipliği yapan Moğolistan’da 1994’ten beri yürüttüğü çalışmalar kapsamında bugüne kadar 617 proje gerçekleştirdi. TİKA’nın projeleri ülkedeki eğitim, sağlık gibi alanların desteklenmesi, ekonomik, idari ve sivil altyapının geliştirilmesi, sosyal altyapı hizmetlerinin düzenlenmesi, üretim sektörlerinin desteklenmesi ve kültürel iş birliğinin ilerletilmesi gibi alanlarda yürütüldü. TİKA Moğolistan’daki faaliyetlerine Türkiye’nin Ulanbator Büyükelçiliğinin 1996’da kurulmasından iki yıl önce bu ülkedeki Türk anıtlarını koruma kapsamında başladı.
Türk Keneşi Berlin’de toplandı
Türk Konseyi Genel Sekreterliği koordinasyonunda ve YTB ile Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği ev sahipliğinde düzenlenen Türk Keneşi Türkdildeş Diaspora Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcilerine Yönelik Ortak Kapasite Geliştirme Eğitim Programı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren katılımlarıyla Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliğinde gerçekleştirildi.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir