Analiz,  Genel,  Türk Dünyası

Yukarı Karabağ’da Gayrimeşru Seçim

Yukarı Karabağ bölgesinde 31 Mart 2020 tarihinde yapılması öngörülen sözde seçimler sebebiyle başta Azerbaycan olmak üzere Türk Dünyasının her yanından tepki geldi. Konuyla ilgili Türkiye Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanlığı da bir açıklamada bulundu.

Dışişleri Bakanlığı, Azerbaycan’ın Ermenistan tarafından işgal altında tutulan Yukarı Karabağ bölgesinde düzenlenmesi öngörülen sözde seçimlerin tanınmaması için uluslararası kamuoyuna çağrıda bulundu.

Dışişleri Bakanlığı, Azerbaycan’ın Ermenistan tarafından işgal altında tutulan Yukarı Karabağ bölgesinde 31 Mart 2020’de düzenlenmesi öngörülen sözde cumhurbaşkanı ve parlamento seçimlerine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Söz konusu adımın, Yukarı Karabağ’da uluslararası hukuka aykırı mevcut durumun tek yanlı olarak meşrulaştırılması çabalarının bir tezahürü olduğu vurgulanan açıklamada, “Bu adım, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararları ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ilkeleri dahil uluslararası hukukun açık ihlalidir.” değerlendirmesi yapıldı.

Açıklamada, Yukarı Karabağ ihtilafına barışçıl çözüm bulunması amacıyla yürütülen AGİT Minsk Sürecine işaret edilerek, şunlar kaydedildi:

“Görüşmelerin sürdüğü bir aşamada, işgal altındaki topraklarda sözde seçimlerin düzenlenmesi, barışçıl ve kalıcı çözüme yönelik çabaları baltalayan bir girişim niteliğindedir. AGİT Minsk Grubu dahil uluslararası camiayı bu seçimi tanımamaya davet ediyoruz.

Türkiye, Azerbaycan’ın egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün yeni bir ihlalini teşkil edecek bu gayrimeşru seçimleri tanımamaktadır. Türkiye, AGİT Minsk Grubu’nun bir üyesi olarak, Yukarı Karabağ ihtilafına adil ve kalıcı bir çözüm bulunması yönündeki çabaları desteklemeye devam edecektir.” 

Paylaş:

Bir yorum

  • MEHMET BABACAN

    Uluslararası hukuka aykırı bir şekilde gerçekleştirilen bu seçimler de facto bir durumu ifade erse de de jure olarak bir karşılığı yoktur çünkü Dağlık Karabağ bölgesinde gerçekleştirilen soykırım ve hukuk dışı ihlal bütün uluslararası toplumun malumudur. Kıbrısta Türk kesimine, Orta doğu da Filistine uygulanan çifte standard Kafkasya Bölgesinde de Azerbaycan a uygulanmaktadır. Sözde Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerini temelde uluslararası hukuka aykırı olması nedeniyle takbih ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir