Analiz,  Genel,  Türk Dünyası

Türkmeneli Raporu

TÜRKMENELİ RAPORU

                                        AĞUSTOS- 2017 

Irak Türkleri Güncesi

Ağustos ayına girerken Kuzey Irak’ta yapılması planlanan bağımsızlık referandumu söylemleri giderek çoğaldı. 25 Eylül 2017 tarihinde Kuzey Irak’ta yapılması planlanan bağımsızlık referandumu esasında Kürt yönetiminin uzun süreden beri izlediği politikaların bir sonucundan ibaret. Bölgede oluşan istikrarsız konjonktürden yararlanmak isteyen Irak Kürtleri, bağımsızlık şartlarının oluştuğunu düşündükleri an Bağdat yönetimine karşı harekete geçmekte. Ancak Irak’ta Kürtlerin bu arayışı karşısında diğer etnik grupların aynı fikirde olduğunu söylemek mümkün değil. Bu noktada Irak Türkmenleri’nin tutumu ise hem Irak’ın geleceği hem de Türkiye’nin Irak’taki varlığı açısından önem arz ediyor. Kuzey Irak’ta yapılması planlanan bağımsızlık referandumu bölgede yaşayan birçok halkı ve Irak Türkmenlerini yakından ilgilendirmektedir. Irak Türkmenleri IKBY’nin referandum kararına sert tepki göstermişlerdir,fakat bunu önlemek için ellerinde herhangi bir siyasi ya da silahlı güç bulunmamaktadır. Sünni Araplar ile Türkmenler, Kürtlere karşı topraklarını geri almak için ortak hareket edebilirler. Şu an için Irak’ta güçsüz durumda olan Sünni Araplar ve Türkmenler ilerleyen zamanlarda güçlenirler ise topraklarını geri almak için silaha sarılmaktan geri durmayacaklardır. Kuzey Irak’ta bulunan Türkmenlerin bağımsızlık referandumu karşısındaki politikaları Irak Türkmen Cephesi ile aynı çizgidedir. IKBY içerisindeki bazı siyasi ve sivil toplum kuruluşlarının Türkmenlerle ilgisi yoktur. Bunlar Türkmen politikalarına karşı Kürtler tarafından kurdurulan tabela partisi ya da sivil toplum kuruluşlarıdır. Kürt yönetimi zaman zaman oluşan tepkileri engellemek için bu kuruluşları kendilerine karşı kılıf olarak kullanmaktadır. Genel olarak bu bölgede yaşayan Türkmenlerin çizgisi Irak Türkmen Cephesi ile aynı doğrultudadır.

Kuzey Irak Kürt Yönetimi, Kerkük’te Türkmenleri asimile etme politikasını en ağır bir şekilde uygulamaktadır. Hali hazırda görev yapan Kerkük valisinin temel görevi de budur. Kerkük’te bulunan Türkmenleri olabildiğince devlet kurumlarından uzaklaştırarak sayıca az göstermeye çalışmaktadır. Burasının bir Kürt şehri olduğu yönündeki çalışmalarını da hızlandırmaktadır. Son olarak Kerkük Güvenlik Komisyonundaki tek Türkmen kişinin de komisyondan çıkartılması bunun işaretlerindendir. Türkmenler kendileri aleyhine oluşan durumlar karşısında yönlerini her zaman Türkiye’ye çevirmektedirler. Özellikle Kerkük’teki devlet kurumlarına Kürt Bayrağı asılması olayında Türkiye’nin sert tepkisinin gelmesi, Türkmenler için bir umut olmuştu. Fakat gösterilen tepkilerin söylem düzeyinde kalması, Türkmenlerin herhangi bir kazanım elde etmesinin önüne geçmiştir.

Devletlerin Irak’a yönelik söylemleri artık dengeleri değiştirmemektedir. Bunun yerine sahada aktif olan devlet dışı güçler dengeleri değiştirmeye yönelik adımlar atmaktadır.

Genel olarak Türkmenler yine de en büyük destek ve kuvvet olarak anavatanı görmektedirler. Çünkü Irak’ta diğer gruplar gibi silahlı güçlerinin olmaması sürekli değişen politikalar karşısında onları etkisiz kılmaktadır. Türkiye’den beklentiler ise 1990 Körfez Savaşı’nda ve 2003 Irak işgali sırasında olduğu gibi bu defa oyunun dışında kalmamasıdır.Hasılı Türkiye, Irak Türkmenlerini bölgesel dengeleri bozmayacak şekilde korumalı ve gerekli desteği vermelidir.

Sonuç olarak bütün bu gelişmelere bakıldığında bağımsızlık referandumunun ne Kürtlere gerçek bir bağımsızlık vereceğini ve ne de bölgeye istikrar getireceğini söyleyebiliriz. Aksine bölgede yeni çatışma alanları açacak, üstelik zaten sınırlı olan kaynaklar üzerindeki paylaşım kavgasını daha da artacaktır.

 

*Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi,Bağdat ve Erbil arasında sağlanan hiç bir anlaşmanın Türkmen cephesinden habersiz gerçekleşmemesi gerektiğini belirtti.

Bölge hakkında tek taraflı kararın alınması halinde,medeni hakların  kendilerinin en doğal hakları olduğunu belirten Salihi; bazı gruplara ateşle oynamama tavsiyesinde bulundu.Erşat Salihi,’Bunların Perşmergesi,öbür tarafın ordusu ve Haşdi Şabisi var.Bizim neyimiz var ?Referandum yapılırsa valilik binasını işgal edin.’dedi.

 

*Türkmen Milliyetçi Hareketi tarafından Referanduma Hayır kampanyası başlatıldı.

Bölge de başlatılan Referanduma Hayır kampanyası çalışmalarında,Kerkük’ün çeşitli yerlerine asılan pankart ve görseller PKK’lı Kerkük valisinin görevlileri ve Kürt asayiş güçleri tarafından sökülüyor.

 

*Şii Lider Kürt Heyetini Reddetti.

25 Eylül’de yapılması planlanan sözde Kürdistan Referandumu çalışmaları kapsamında Bağdat’ta merkezi hükümet yetkilileri ile bir araya gelen Kürt Heyeti,merkezi hükümet yetkililerinden ‘Referandumu kabul edemeyiz.’karşılığını aldı.Irak’ın Necef ilinde bulunan Şii lider Ali Hüseyni Sistani ile referandum konusunu konuşmak üzere bir araya gelmek isteyen Kürt Heyeti,Şii lider tarafından ‘Irak bütündür,parçalanamaz’ denilerek ziyaret talebi reddedildi.

 

 

*ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson Cuma günü Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’yi telefonla arayarak 25 Eylül tarihinde planlanan bağımsızlık referandumunun ertelenmesini istedi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’nin danışmanlarından Hoşyar Zebari’den Tillerson’ın talebine yanıt geldi. Reuters haber ajansına konuşan Zebari “Tarih kalıyor, 25 Eylül, değişiklik olmayacak” dedi

 

*İsrail merkezli Begin Sadat Stratejik Araştırmalar Merkezi Uzmanı Edy Cohen,’Referandum yüz yıllık hayalleri olan bağımsız Kürdistan devletini gerçekleştirmek için Irak Kürtlerinin ilk fiili adımı olacak’ dedi.

Birinci Dünya Savaşı sonrasında Batı’nın Kürdistan vaadini hatırlatan Cohen, “Birinci Dünya Savaşı’nda sonra kazanan güçler, Kürtlere bağımsızlık sözünü verdi ancak bu söz yerine getirilmedi. Temel sebep ise yeni Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’tü” diye yazdı.

 

*Irak Yönetiminden IKBY Bayrağına Veto

Irak İdare Mahkemesi,Kerkük kentindeki hükümet binalarında Irak bayrağının yanında IKBY bayrağının da göndere çekilmesinin anayasaya aykırı olduğunu belirterek il meclisinin bu yöndeki kararını iptal ettiğini duyurdu.

 

*Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve beraberindeki heyet Bağdat’ta Türkmenlerle bir araya geldi.

Görüşmede iki ülke arasında ilişkileri güçlendirme yolları ve aynı zamanda komşu ülke olan Türkiye Hükümeti’nin Irak’taki kurtarılmış bölgelerin imarına katılması konuşuldu.Çavuşoğlu konuşmasında Türkmen şehri Telafer’in bir an önce kurtarılmasının ve Türk kimliğinin muhafaza edilmesi gerektiğinin önemini vurguladı.’Yapılması planlanan referandumu kesinlikle kabul edemeyiz,gerekli girişimleri yapıyoruz.’açıklamasında bulundu.

 

*Erşat Salihi Yeniden Başkan

Irak Türkmen Cephesi’nin (ITC) Kerkük’teki Genel Merkezi’nde düzenlenen Olağan Genel Başkanlık Kongresi’nde 12 aday içerisinden en yüksek oyu alan Erşad Salihi, ITC Başkanlığına yeniden seçildi.

 

* Telafer Geri Alındı

Irak güçlerinin, terör örgütü DAEŞ’in elinde tuttuğu Türkmen Telafer’in, 23 Ağustos’ta kent merkezindeki 2 mahalleyi daha geri aldığı bildirildi.

Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığından yapılan açıklamada Telafer kent merkezinin güneyinde Kifah Cunub ve doğusundaki Tenek mahallelerinin terör örgütü DAEŞ’ten geri alındığı belirtildi.

 

 

 

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir