Genel

Nükleer Enerji Eylül-Ekim Raporu

Raporun PDF’sine ulaşmak için aşağıdaki görsele tıklayabilirsiniz.

 

Akademik Araştırma Enstitüsü bünyesinde makaleler yazmaya başlamamın iki ana gayesi var idi: ilki devletimizin enerji politikalarını belirlerken nükleer enerjiden uzak durması veyahut uzak tutulmak istenmesi, ikincisi ise bu uzaklık sebebiyle bırakılan ilimden uzak taraflı propagandalar ile kusursuz doldurulması sonucu halkımızda oluşan olumsuz algıyı kırmak.

Makale yazarak en azından çevremi bilgilendirmeye çalıştığım bu süreçte Enstitü Başkanımız Değerli Osman Kepenek’in tavsiyesi ile birkaç ay Türk Dünyası Raporu’na Özbekistan kısmını yazarak destek verdim. Süreç içinde fark ettim ki rapor yazmak için geçilen farklı süreçler benim için öğrenmenin en güzel yolu oluyor. Bu durum benim için Enstitü ’de ve ilerde inşallah akademik camiaya kazandırmak istediğim makalelerimi daha dolu ve daha bilgili hâle getirmek, nükleer enerjinin bugününü okuyup geleceğini görebilmek için kusursuz bir fırsattı.

Enstitü ile yaptığım istişareler sonucu olumlu bir yanıt almamla kaynak taraması yaptım. Fakat acı bir gerçekle yüzleştim: Türkiye’de Türkçe olarak henüz böyle bir rapor yayınlanma gereği görülmemiş. Hâliyle iş başa düştü ve yabancı kurum ve kuruluşlarca yayınlanmış birkaç raporu inceleyerek ve önceki rapor yazma tecrübelerimden de faydalanarak bu konuda otorite sayılacak birçok kaynaktan haber taraması yaptım. (WNN, IAEA, ülkelerin bakanlıkları vb.)

Olabildiğince kısa kesmeye çalışsam da günün sonunda raporun muhtevası 140 sayfaya dayandı. Hem Türkiye’de hem de benim için ilk olması açısından birçok eksikliği, amatörlüğü ve hatayı barındırması muhtemel bu raporu huzurlarınıza sunmaktan büyük kıvanç duyuyorum. Bu raporu hazırlarken yaptığımı fark ettiğim birçok hatayı veyahut eksik fazla işleri bir sonraki raporda yapmamaya gayret edeceğim. Fakat bu noktada siz değerli okuyucuların geri dönüşleri de çok fazla önem arz etmekte. (Motivasyon sağlaması açısından da çok elzem.)

İlk rapora özel eylül-ekim raporları birleşik olarak yayınlanmak durumunda kalındı. Bir aksilik çıkmazsa önümüzdeki raporlar aylık olarak yayınlanacak. Velhasıl, iyi okumalar dilerim.

 

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir