Eren Kotil'in Yazıları,  Genel,  Rusya,  Türk Dünyası

Kırım’daki İnsan Hakları İhlalleri

İşgalin başladığı 27 Şubat 2014 tarihinden beri Kırım yarımadasının kadim halkları, bütün dünyaya örnek olacak şekilde bir insanlık sınavı veriyor. Tabii bu halkların başında da, Kırım’ın öz çocukları Tatarlar geliyor. Tarih boyunca Kırım Tatarları; çok ciddi soykırımlara, katliamlara ve baskılara maruz kalmış yine de her şeye rağmen anavatanları Kırım’da kalabilmeyi başarmışlardır. Çarlık, Naziler, Sovyetler..

Kırım Tatarlarını Kırım’dan atmak için her yolu denemişselerde başaramamışlar, kendileri Kırım’dan ayrılmak zorunda kalmış ve Kırım yalnızca Kırım Tatarlarına yar olmuş. Bugün tarih tekrar tekerrür ediyor ve Kırım halkları tekrardan büyük bir sınavın ortasında. Ne de olsa Rusya; Kırım’a karanlık gözlerini diken ilk devlet değildi, son devlet de olmayacak.

İlk hedef: Tatar Dili

İşgalcilerin Kırım’a girer girmez yaptıkları ilk şey Kırım Tatar dilini yasaklaması oldu. Zira bir kültürü yok etmek için, ilk olarak o kültürün dilini yok etmek gerekir. Bunun gayet farkında olan işgalciler; Kırım Tatarcasının olduğu okulları kapattı, Tatarca derslerini yasakladı, Tatarca kitapları imha etti ve Tatarca yazan tabelaları kaldırdı.

İbadet Özgürlüğüne Müdahale

İşgalin başladığı günden bu yana Kırım Tatarlarına ait birçok camiye baskınlar ve operasyonlar düzenliyor; dini kurslar yasaklanıyor. En üzücü olan ise; işgalcilerin kuklası haline gelmiş olan işbirlikçi sözde Kırım müftüsünün bu olanlara sessiz kalması. Tabii işgal yalnızca Kırımlı Müslümanları etkilemedi; sık sık Ukrayna Ortodoks kiliselerine saldırılar gerçekleşiyor, Hazar Türklerine ait Sinagogların kapılarına zincir vuruluyor. Kırım; farklı inançların bir arada yaşadığı bir Türk yurdu olmuştur yüzyıllarca. İşgalciler, bu gerçeği ortadan kaldırmak istiyor.

Ev Baskınları

Neredeyse her sabah bir muhalif ailenin evine baskın düzenleniyor. İnsanlığa aykırı muameleler ve tutuklamalar; binbir yol denenerek uluslararası basından gizlenmeye çalışılıyor. Rus istihbaratı tarafından fişlenen Kırım Tatarları kaçırılıyor; daha sonra da intahar süsü verilerek öldürülüyor.

Siyasi Kanadı Etkisizleştirmek

İşgalin başladığı günden bu yana, başta Sn. Mustafa Kırımoğlu olmak üzere birçok Kırım Tatar siyasetçinin Kırım’a girişi yasaklandı. Çok büyük mücadeleler vererek ve bedeller ödenerek açılmış olan Kırım Tatar meclisinin kapısına mühür vuruldu, üyeleri tutuklandı.

Medyanın Sesini Kısmak

Kırım Tatarlarına ait olan medya organları, iflas etmeye terk edildi. Tatar gazeteleri olan Kırım, Yeni Dünya ve Golos Kırıma gazetelerine yapılan destekler engellendi.

Siyasi Tutsakların Durumu

Evrensel hukuk değerlerine aykırı bir biçimde tutuklanan Kırımlı tutsaklar; işgalci ve hiçbir meşruiyeti olmayan mahkemeler tarafından insanlığa aykırı bir biçimde yargılanıyor ve hapis cezalarını infaz etmek üzere Rusya’ya sevkediliyor. Kırım’a en uzak ve en karanlık hapishanelere gönderilmelerindeki amaç ise onların akli dengelerini kaybetmelerini sağlamak. Aynı zamanda Tatar tutsaklarla ilgili uluslararası basına hiçbir bilgi verilmiyor, hangi zorlamalara maruz kaldıkları Rus devlet makamlarınca oldukça titiz bir şekilde gizleniyor.

Ekonomik Baskı

Kırım Tatarları; çalıştıkları işlerden çıkartılıyor, ekstra vergilere maruz bırakılıyor. Zira eğer ekonomik kriz yaşamaya başlarlarsa, Kırım’ı terk etmeye başlayacaklardır ve Kırım’daki işgali sürdürmenin tek yolu onları Kırım’dan uzaklaştırmaktır.

Engellemeler

Kırım Tatarlarına ait yerel bayramlar ve etkinlikler, basit bahaneler üretilerek engelleniyor. Kabul edilenler ise, oldukça büyük bir baskı altında gerçekleştiriliyor.

Kırım’ın işgal edildiğinden beri 5 yıl boyunca yarımadada 2000’e yakın insan hakları ihlalinin gerçekleştiği belirtiliyor. Rus istihbaratı tarafından 250’nin üzerinde farklı evde baskın düzenlendi, onlarca çocuk babası kaldı. Faili meçhul cinayetlere kurban gidenler, intihar süsü verilerek katledilenler, cesedi denize vuran şehitler; hiçbir acı, Kırım Tatar halkına boyun eğdiremeyecektir. İşgalciler artık en karanlık yüzlerini göstermeye başladı çünkü onlar da biliyorlar ki Kırım’daki günleri sayılı..

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir