Analiz,  Genel,  Türk Dünyası,  Türk Dünyası Raporu,  Zehra Çimen'in Yazıları

AAE TÜRK DÜNYASI RAPORU Mayıs-2019

 

AZERBAYCAN

Bakü’de “Akif’ten Vahabzade’ye İki Şair Bir Şiir İstiklal” paneli

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteğiyle İstiklal şairlerimiz Mehmet Akif Ersoy ve Bahtiyar Vahabzade Bakü’de Düzenlenen “Akif’ten Vahabzade’ye İki Şair Bir Şiir – İstiklal” Panelinde anıldı.

Bakü Türk Anadolu Lisesi’nde Bilim, Kültür ve Sanat Şenliği 

TİKA desteğiyle, bu yıl ilk kez düzenlenen Bilim, Kültür ve Sanat Şenliği Bakü Türk Anadolu Lisesi’nde başladı. T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Bakü Türk Anadolu Lisesi öğrencilerine, eğitim-öğretim yılı içerisinde yaptıkları çalışmaları sergileme imkânı sağlamak, öğrencilerde özgüven duygusunu geliştirmek ve onların yeni alanlar keşfetmelerine destek vermek amacıyla, TİKA’nın destekleriyle düzenlenen “Bilim, Kültür ve Sanat Şenliği’nin açılışı gerçekleştirildi.

“Türk Dünyasının geleceğinde Kerkük ve Karabağ’ın yeri” Sempozyumu

TİKA ve Azeri-Türk Kadınlar Birliği iş birliğinde Bakü’de “Türk Dünyasının geleceğinde Kerkük ve Karabağ’ın yeri; jeopolitik çağrılar ve perspektifler” konulu uluslararası Sempozyum düzenlendi. Sempozyumda, sadece Azerbaycan’ın değil, tüm Türk Dünyası için önemi olan Karabağ ve geçmişten günümüze Türk kültürünü ve geleneklerini koruyan, Türklerin bulunduğu Kerkük’ün sorunları ele alındı. Sempozyuma, Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, Türkiye’den davet edilen akademisyenler, Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, Azerbaycanlı Milletvekiller Ganire Paşayeva, Fezail İbrahimli ve akademisyenler katıldı. Sempozyumun açılışında konuşan Erşat Salihi, Türklerin hiçbir zaman esaret altında kalmadıklarını ve Karabağ’ın işgalden kurtuluşunun yakın olduğuna inandığını ifade etti.

 

 

“Kerkük Türkmen Eli Türklük Şöleni” düzenlendi

Bakü’de, TİKA ve Azeri-Türk Kadınlar Birliği işbirliğinde, Reşid Behbudov Tiyatrosunda Azerbaycanlı ses sanatçılarının katılımıyla “Kerkük-Türkmen Eli Türklük Şöleni” gerçekleştirildi. Düzenlenen geceye, Bakü’de bulunan Irak Kerkük Türkmen Cephesi Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, Azerbaycanlı Milletvekili Genire Paşayeva, Türk ve Azerbaycanlı akademisyenler, sivil toplum kuruluşları ve basın mensupları katıldı. Gecede, Erşat Salihi ve Azerbaycanlı şair Sabir Rüstemhanlı’nın açılış konuşmalarının ardından Azerbaycan’ın tanınan Azerbaycanlı ses sanatçıları ve şairler, türküler ve şiirler seslendirdi, öğrenciler ise milli dansları icra ettiler.

  1. Hazar Petrol ve Doğalgaz Fuarı başladı

Cumhurbaşkanı Aliyev, Bakü Expo Center’de düzenlenen 26. Hazar Petrol ve Doğalgaz Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, fuarın 26 yıldır dünyanın petrol ve doğal gaz şirketlerinin ilgisini çektiğini söyleyerek, Azerbaycan petrol ve doğal gazının bundan sonra da yabancı şirketlerin ilgi odağında olacağını söyledi. Fuarın ilk yapıldığı 1994 yılında Azerbaycan’ın ekonomik olarak iyi durumda olmadığını, istikrarın yeni sağlanmaya başladığını hatırlatan Aliyev, o dönemde Haydar Aliyev’in iktidara gelmesiyle yabancı yatırımcıların Azerbaycan’a inanmaya başladığını ifade etti.

Azerbaycan’da Zafer Günü

Azerbaycan’da, Sovyet ordusunun Nazi Almanyası’nı yenilgiye uğratmasının 74. yıl dönümü dolayısıyla etkinlikler yapıldı. Başkent Bakü’de, “Sovyetler Birliği Kahramanı” Azerbaycanlı General Hezi Aslanov’un mezarı başında tören düzenlendi. Törene, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, eşi Mihriban Aliyeva ve devlet erkânı katıldı. Askeri marşların söylendiği ve geçit töreninin yapıldığı etkinlikte Aliyev, Aslanov’un anıt mezarına çelenk bıraktı.

Azerbaycan’da Cumhuriyet Günü

Azerbaycan’da, 28 Mayıs 1918’de ilan edilen Cumhuriyet’in 101. yıl dönümü kutlandı. Kutlamalar kapsamında Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cumhuriyet Anıtı önünde düzenlenen törene katıldı. Azerbaycan Milli Marşı’nın seslendirildiği törende Aliyev, anıta çelenk bıraktı. Cumhuriyet Günü dolayısıyla ABD, Japonya, Büyük Britanya, Çin, San Marino, Bulgaristan, İtalya, Türkmenistan, Mısır, Kazakistan, Cezayir, Kırgızistan, Tacikistan, Küba, Tacikistan, Belçika, Suudi Arabistan, Irak, Hindistan, Afganistan, Avusturya, Özbekistan, İsveç, Güney Kore gibi çok sayıda ülkenin lideri veya üst düzey yöneticisi, Cumhurbaşkanı Aliyev’i kutladı.

 

KAZAKİSTAN

Kazakistan’dan Türk iş adamlarına davet

Kazakistan Dışişleri Bakanı Beybut Atamkulov, Türkiye’nin Nur Sultan Büyükelçisi Nevzat Uyanık’ı kabul etti. Bakan Atamkulov, Türk iş adamlarını ortak projelerin uygulanmasında yer almaya davet etti. Taraflar, iki ülke lojistik birimleri ile şirketleri arasında istişareler düzenlemekte anlaştı.

Çin’den Kazakistan sınırına dev levha: ‘Başörtüsü ve sakal yasak’

Çin hâkimiyeti altındaki Doğu Türkistan ile Kazakistan sınırında yer alan Korgas kentindeki serbest ticaret bölgesinde tacirler serbestçe dolaşıyor ve alışveriş yapıyor. Ancak sınırın Çin tarafında devasa levhalarla ‘başörtüsü ve sakal yasak’ uyarıları bulunuyor. Levhalardaki uyarılar Çin’in Doğu Türkistan’daki, Müslüman etnik azınlıklara uyguladığı sert güvenlik politikalarının sınırdan itibaren başladığı şeklinde değerlendiriliyor.

Tokayev adaylığı için gerekli imzayı topladı

Kazak Merkez Seçim Komisyonu (CEC), 3 Mayıs’ta adaylığını koyan Tokayev’in Kazakistan’ın 17 bölgesinden 313.653 imza toplaması sonrasında Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’i 9 Haziran cumhurbaşkanlığı seçiminde Nur Otan partisi adayı olarak kaydetti.

Kazakistan’da Hazar Liman ve Denizcilik Forumu

Kazakistan’ın Aktau kentinde, Türkiye’nin de katıldığı 1. Hazar Liman ve Denizcilik Forumu yapıldı. Kazakistan Ulaştırma Bakanlığı tarafından düzenlenen foruma, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) üyesi ülkeler Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan’ın yanı sıra bölge ve Avrupa ülkeleri katıldı. Forumda, Trans Hazar Ulaştırma Koridorunun etkinleştirilmesi, limanlar arasında iş birliği, mevcut sorunların giderilmesi konuları ele alındı.

 

Kazakistan Dışişlerinden Güney Kıbrıs açıklaması

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı’nın resmi sitesinden yapılan açıklamaya göre, Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanı Hristodulidis, Kazakistan Dışişleri Bakanı Beybut Atamkulov ile görüştü. Açıklamada, Kazakistan’ın Güney Kıbrıs’ı Güney Avrupa’nın en önemli ortaklarından biri olarak gördüğü vurgulandı. Görüşmede, ikili iş birliği, siyasi, ticari, ekonomik, kültürel ve insani alanlarda somut planlar tanımlandı, uluslararası arenada işbirliği konusunda ortak pozisyonlara ulaşıldı.

231 Kazak uyruklu çocuk Suriye’den tahliye edildi

Suriye’de DEAŞ saflarında savaşan aileleri yüzünden mağdur olan 231 Kazak uyruklu çocuk ülkelerine geri getirildi. Kazakistan Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev, 231 Kazak uyruklu çocuğun Suriye’den tahliyesi hakkında bir açıklama yaptı. “Talimatlarımla, 7 ve 9 Mayıs tarihlerinde, 18’i yetim olan 156 okul çocuğu olmak üzere Suriye’den 231 Kazak vatandaş tahliye edildi. Devlet organları ve sivil toplum kuruluşları tarafından gelen tüm çocuklar için rehabilitasyon önlemleri alınmış, tıbbi, psikolojik ve sosyal yardım sağlanmış durumda.”

Kazakistan’da cumhurbaşkanlığı için adaylar belli oldu

Kazakistan’da ülkeyi 28 yıl yöneten kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in istifasının ardından 9 Haziran’da yapılacak seçimlerde 7 aday yarışacak. Seçimlere, Merkez Seçim Komisyonu’na (MSK) kaydolan Kazakistan Komünist Halk Partisi’nden Jambıl Ahmetbekov, Ult tağdırı (Millet Kaderi) Ulusal Yurtseverlik Hareketi’nden Amircan Kosanov, Avul (Köy) Halk Demokratik Yurtsever Partisi’nden Toleutay Rakhimbekov, Kazakistan Cumhuriyeti Sendikalar Federasyonu’ndan Amangeldi Taspihov, Nur Otan Partisi’nden Kasım Cömert Tokayev, Uly Dala Kırandarı (Ulu Bozkır Kartalları) hareketinden Sadі-Bek Tügel, Ak Jol (Ak Yol) Kazakistan Demokrat Partisi’nden ise Daniya Yespayeva katılacak. Bu seçimlerde ülke tarihinde ilk kadın aday olarak cumhurbaşkanlığı için Daniya Yespayeva mücadele edecek.

Çavuşoğlu’nun Kazakistan ziyareti

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi ziyaret için gittiği Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ve Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından kabul edildi. Tokayev, Çavuşoğlu ile gerçekleştirdiği görüşmesinde, Kazakistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin dostluk, karşılıklı anlayış ve iş birliği ruhu içinde geliştiğini belirtti. Tokayev, “Derin tarihi köklere sahip çok yakın ilişkilerimiz var. Birinci Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ilişkilerimizin güçlenmesine önemli katkı sağladı.” ifadelerini kullandı. Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) çerçevesinde ülkeler arası ilişkilerin gelişmesi gerektiğinin altını çizen Nazarbayev, şunları kaydetti: “Türk Konseyi, Türk halkları arasındaki bağların geliştirilmesi ve güçlendirilmesi amacıyla oluşturulmuştu. Bu çalışmayı devam ettirmek gerek. Ben buna kapsamlı destek vereceğim.”

Kazakistan’da araziler yabancılara satılmayacak

Kostanay eyaletindeki bir süt ürünleri fabrikasını ziyaret eden Kasım Cömert Tokayev, burada bir konuşma yaptı.  Tokayev, bölgenin, ülkenin gıda güvenliğinin sağlanmasına önemli katkı sağladığını belirterek, “Diğer alanlarda olduğu gibi belli bazı sorunlar var. Ancak hükümetin desteğiyle sorunların çözülmesi yönünde çalışmalar yoğunlaştırılacak. Arazi konusuna ilişkin ise araziler, onun üzerinde çalışana ait olmalı. Araziler yabancılara satılmayacak. Bu benim ilkesel pozisyonum.” ifadelerini kullandı.

Avrasya Yüksek Ekonomik Konseyi Kazakistan’da gerçekleşti

Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Belarus ve Ermenistan devlet başkanlarının katılımı ile düzenlenen Avrasya Yüksek Ekonomik Konseyi, Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da gerçekleşti. Konseyin gerçekleştirilen oturumunda Nazarbayev konseyin onursal başkanı ilan edildi. Toplantıda gündemdeki konular liderler tarafından ele alındıktan sonra toplantıya ev sahibi olan Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev kararları açıkladı. En dikkat çeken madde ise AYEK üyesi ülkeler ile Sırbistan arasında serbest ticaret anlaşması yönünde karar alınması oldu. Buna göre üye ülkeler Sırbistan ile doğrudan ticaret yapma hakkına sahip olacak.

Kazakistan’da “Barış Gücü İçin Teknolojide Ortaklık” sempozyumu

Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da Birleşmiş Milletler’in (BM) “5. Barış Gücü İçin Teknolojide Ortaklık Sempozyumu” 28 Mayısta başladı. Kazakistan Savunma Bakanlığı ile BM Sekreteryası iş birliğinde düzenlenen “Tahmin, Koruma, Önleme” temalı sempozyumun ilk günündeki oturuma Kazakistan Savunma Bakanı, BM Genel Sekreter Yardımcılarının yanı sıra 40’tan fazla ülkeden 300’e yakın delege katıldı. Savunma Bakanı Yermekbayev, sabah oturumunun ardından yaptığı açıklamada, Kazakistan’ın sempozyuma ev sahipliği yapmasının BM tarafından aktif bir barışçıl ülke olarak tanındığını gösterdiğini ve BM’nin barışçıl çabalarında başarılı olduğu anlamına geldiğini söyledi.

Müzecilik alanında Türk-Kazak işbirliği

TİKA koordinasyonunda T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nde Kazakistan Milli Müzelerinde görevli müze yöneticilerine Türkiye’nin müzecilik alanındaki tecrübeleri aktarıldı. Milli Müze yetkilileri ve Kazakistan’ın Vilayet Müzeleri yöneticileri ve onların bağlı bulunduğu İl Kültür Müdürlerinden oluşan 10 kişilik gruba Ankara, Konya ve Kapadokya’daki müzelerde tecrübe alışverişi programı düzenlendi.

Nursultan Nazarbayev Onursal Senatör statüsü aldı

Kazakistan Cumhuriyeti’nin ilk başkanı ve ulus lideri, Nursultan Nazarbayev, Onursal Senatör statüsünü aldı. İlgili kararname, 30 Mayıs’ta Kazakistan Parlamentosu Senatosu Genel Kurulunda kabul edildi.

Kazakistan’da Halk Birliği Günü kutlandı

Nur Sultan’da Halk Birliği Günü kapsamında çeşitli kültürel etkinlikler ve spor faaliyetleri düzenlendi. Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da 1 Mayıs Halk Birliği Günü, çeşitli kültürel etkinlikler ve spor faaliyetleriyle kutlandı. Halk Birliği Günü nedeniyle şehir merkezindeki Kazak Yeli (Halkı) Meydanı’nda kutlamalar yapıldı.

Kazakistan, 7 Mayıs Vatan Savunucuları Günü’nü kutladı

Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da 7 Mayıs Vatan Koruyucuları Günü, açık hava askeri teknik sergisi ve konser programlarıyla kutlandı. Gün dolayısıyla Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, ülkenin askeri ve güvenlik güçleri arasında üstün başarı gösterenler için düzenlenen geleneksel ödül törenine katıldı. Tokayev, onlara hitaben “Sizin gibi cesur insanlar vatanımızın güvenliğini sağladığı sürece, biz her zaman ülkemizin aydın geleceğine inanmalıyız” dedi.

Kazakistan’da Zafer Günü kutlamaları

Kazakistan’da Sovyetler Birliği’nin İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi Almanyası’nı yenilgiye uğratması vesilesiyle kutlanan 9 Mayıs Zafer Günü’nde çeşitli etkinlikler yapıldı. Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da Zafer Günü kutlamaları sebebiyle 20 bin kişinin katıldığı “Ölümsüz Alay” yürüyüşü yapıldı.

 

AB Konseyi Başkanı Tusk Kazakistan’da

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, resmi ziyaret için geldiği Kazakistan’da Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ile görüştü. Tusk, Kazakistan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Tokayev tarafından resmi törenle karşılandı, daha sonra taraflar ikili ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirdi. Görüşmelerin ardından Tusk ile Tokayev ortak basın toplantısı düzenledi. Tokayev, yaptığı konuşmada, AB ile ilişkilerin daha güçlü hale geldiğini belirterek, “Biz stratejik ortaklıkta Avrupa’nın tüm lider ülkeleriyle çalışmaya devam ediyoruz. Orta Asya için AB stratejisi, çeşitli alanlarda başarılı iş birliğinin örneğidir.” dedi.

Kazakistan’da “Cengiz Aytmatov okumaları” etkinliği

Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un anısına “Aytmatov okumaları” etkinliği düzenlendi. Kazakistan Halk Asamblesine bağlı Kırgız Kültür Merkezi tarafından düzenlenen etkinliğe Asamble Başkan Yardımcısı Canseyit Tüymebayev, yazar Aytmatov’un kız kardeşi Rozetta Aytmatova’nın yanı sıra Azerbaycan, Özbekistan, Kırgızistan’ın büyükelçilik temsilcileri, milletvekilleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Kazakistan’da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları

Uluslararası Türk Akademisi (TWESCO) tarafından Türkiye’nin Nur Sultan Büyükelçiliği ile Yunus Emre Enstitüsünün (YEE) katkılarıyla Milli Akademik Kütüphane Konferans Salonu’nda “Tarihten ibret: Türk Milli Mücadelesi ve Atatürk” temalı program düzenlendi. Program çerçevesinde Atatürk’ün fotoğraflarının yer aldığı sergi açıldı ve TWESCO tarafından Kazakça basılan Atatürk’ün “Nutuk” eserinin tanıtımı yapıldı.

Nazarbayev “Türk Konseyinin Ömür Boyu Onursal Başkanı” oldu

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önerisi ve Türk Konseyine üye ülkelerin kabulüyle, Kazakistan Kurucu Cumhurbaşkanı Elbaşı Nursultan Nazarbayev, “Türk Konseyi Ömür Boyu Onursal Başkanı” ilan edildi.

Kazakistan’da siyasi baskı kurbanları anıldı

Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da 31 Mayıs Siyasi Baskı ve Kıtlık Kurbanları Anma Günü nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenlendi. Sovyet lideri Josef Stalin dönemindeki siyası baskı kurbanlarını anma günü, Kazakistan Halkı Asamblesi tarafından diplomatik misyon temsilcileri, Kazak devlet kurumlarından yetkililer ve çok sayıda davetlinin katılımıyla, Siyasi Baskı Kurbanları Eşleri Kampı (ALJİR) müzesindeki anıta çiçek koyulmasıyla başladı.

ÖZBEKİSTAN

Özbekistan’dan Rusça’ya resmi statü kazandırma girişimleri

Özbekistan’da bir grup aydın Rusça’ya resmi statü kazandırmak için girişimlerde bulundu. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Özbekistan’a resmi ziyareti öncesinde, Özbekistan’da aydın kesimden yaklaşık 20 temsilci, Rusça’ya Özbekistan’da resmi statü verilmesini önerdi. Bir grup aydının bu önerisi, Özbekistan’da Rus çıkarlarını teşvik etmek amacıyla kurulan vesti.uz web sitesinde yayınlandı.

Özbekistanlı sürücülere 30 gün vize muafiyeti

Uluslararası taşımacılık yapan Özbekistan Cumhuriyeti vatandaşı sürücülerin Türkiye’ye yapacakları taşımacılık amaçlı seyahatlerinde her giriş için 30 gün süreyle vize muafiyeti sağlanmasına ilişkin 4 Nisan 2013 tarihli ve 6458 sayılı kanunun 18. maddesi gereğince verilen Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Özbekistan’da “Anma ve Saygı Günü” etkinlikleri

Sovyet ordusunun Nazi Almanya’sını yenilgiye uğrattığı gün olan 9 Mayıs Özbekistan’da bu savaşta ölenlerin anısına “Anma ve Saygı Günü” olarak kutlanıyor. Özbekistan’ın başkenti Taşkent’teki Hatıra Meydanı’nda İkinci Dünya Savaşı’nda ölenlerin anısına tören düzenlendi. Törene hükümet üyeleri, milletvekilleri, senatörler, büyükelçiler, savaş gazileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

EBRD’den Özbekistan’a içme suyu desteği

Özbekistan Yatırım ve Dış Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Bakan Sardor Umrzakov, EBRD Başkanı Suma Chakrabati ile bir araya gelerek, ikili işbirliği meselelerini ele aldı. Görüşmeler neticesinde Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD)’nın Özbekistan’ın içme suyu sisteminin modernizasyonu için 300 milyon dolarlık kaynak ayıracağı belirtildi.

Almanya Cumhurbaşkanının Özbekistan ziyareti

Steinmeier, resmi ziyaret için geldiği Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerde bulundu. Görüşmelerin ardından Mirziyoyev ve Steinmeier ortak basın toplantısı düzenledi.

Türk müteahhitler heyetinden Özbekistan ziyareti

Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) heyeti son dönemde geniş kapsamlı inşaat çalışmalarını yerinde incelemek amacıyla Özbekistan’da İnşaat Bakan Yardımcısı Bahadır Orakov ile bir araya geldi. Özbekistan İnşaat Bakan Yardımcısı Bahadır Orakov, Türkiye’nin inşaat alanındaki deneyimlerinden istifade etmek istediklerini belirtti.

Özbekistan’ın Nevai vilayeti serbest bölge ilan edildi

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, ülkenin ortasında bulunan Nevai vilayetinin serbest ekonomik bölgeye dönüştürülmesine ilişkin kararnameyi imzaladı. Kararnameye göre, söz konusu serbest bölgede kurulacak işletmeler 10 yıla kadar vergi ve gümrükten muaf tutulacak. Serbest ekonomik bölge, 1 Ocak 2030 yılına kadar faaliyet gösterecek.

Özbekistan’da Kırım Tatar Sürgünü için anma töreni

Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te Kırım Tatar Sürgünü’nün 75. yılı dolayısıyla anma töreni düzenlendi. Kırım Tatar Milli Medeniyet Merkezi tarafından Taşkent’teki Şehitler Hatırası külliyesinde düzenlenen törene, aralarında Ukrayna’nın Taşkent Büyükelçiliği görevlileriyle ülkede yaşayan çok sayıda Kırım Tatarı ve Özbek katıldı.

KIRGIZİSTAN

Ceenbekov’dan ŞİÖ’nün sınırları ile ilgili açıklama

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Bişkek’te gerçekleşen ŞİÖ’nün Güvenlik Konseyi Sekreterleri 14. Toplantısına katılan konuk güvenlik konseyi sekreterlerini kabul etti. Ceenbekov, ülkesinin bu yıl dönem başkanlığını yaptığı Şanghay İşbirliği Örgütü’ne (ŞİÖ) üye ülkelerin yer aldığı bölgede güvenlik konularının önemine dikkati çekerek, “ŞİÖ’nün sınırlarını güvenli hale getirmek önceliğimizdir.”dedi.

Şanghay İşbirliği Örgütü Dışişleri bakanları Bişkek’te toplandı

Kırgızistan Dışişleri Bakanı Çingiz Aydarbekov’un başkanlığında düzenlenen toplantıya, Çin Dışişleri Bakanı, Rusya Dışişleri Bakanı, Kazakistan Dışişleri Bakanı, Özbekistan Dışişleri Bakanı, Tacikistan Dışişleri Bakanı, Hindistan Dışişleri Bakanı, Pakistan Dışişleri Bakanı ve ŞİÖ Genel Sekreteri katıldı. Toplantının ardından gazetecilere açıklamada bulunan Aydarbekov, ŞİÖ sekretaryası ile gözlemci devletler ve diyalog ortağı ülkeler arasındaki iş birliğinin geliştirilmesi için orta vadeli bir yol haritası imzaladıklarını bildirdi.

Kırgızistan’da Türkçe eğitimine yoğun ilgi

Kırgızistan’da Türkiye Türkçesi Eğitim Merkezinde (TTÖMER), yılın başından bu yana bin 550 kişi eğitim gördü. TTÖMER Müdürü Ahmet Gözübol, sadece Kırgızların değil, ülkede yaşayan diğer milletlerin de Türkçeye yıldan yıla ilgisinin arttığına dikkati çekerek, “Türkiye Türkçesine Türkiye’yi ve Türk kültürünü yakından tanımak, Türkiye’de üniversite okumak, Türkiye’de ve Kırgızistan’daki şirketlerde iş bulabilmek, yeni bir dil öğrenmek ve TTÖMER ailesine dahil olmak için ilgi duyuyorlar.” dedi. Kırgızistan’da 1996 yılından beri faaliyet gösteren TTÖMER’de şimdiye kadar 50 bine yakın kişi Türkiye Türkçesi öğrendi.

TİKA’dan Kırgızistan’da mesleki eğitim desteği

TİKA desteğiyle Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te düzenlenen mesleki eğitim kurslarını başarıyla tamamlayan 77 kursiyere sertifikaları verildi. Bişkek Türk Kültür Merkezinde TİKA tarafından düzenlenen “3D Modelleme ve Animasyon”, “Grafik Tasarım”, “Web Dizayn”, “Audio ve Video Montaj” ve “Dikiş-Nakış” kurslarının 4.etabı mezunlarına sertifika teslim töreni Kırgızistan-Türkiye Cengiz Aytmatov Kültür Merkezinde düzenlendi.

Kırgızistan’da Bin 500 kişilik iftar sofrası

TİKA, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te 9 ay önce ibadete açılan Merkez İmam Serahsi Camisi’nde iftar programı düzenledi. Kırgızistan ve Türkiye’nin dostluğunu simgeleyen Merkez İmam Serahsi Camisi’nin avlusunda kurulan yer sofralarında verilen iftara bin 500 kişi katıldı.

Kırgızistan ile sağlık alanında işbirliği

TİKA ile Kırgızistan Sağlık Bakanlığı arasında “Sağlık ve Tıp Bilimleri Alanında Mutabakat Zaptı” Kırgızistan’da imzalandı. Mutabakat Zaptı çerçevesinde, TİKA tarafından yürütülmekte olan sağlık projeleri arasında yer alan Kırgızistan genelinde sağlık kurumlarının inşası, tıbbi ekipman ile donatılması; sağlık uzmanlarının ihtisaslarının yükseltilmesi gibi hususlarda projelerin Kırgızistan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığının desteği ile daha koordineli bir şekilde gerçekleştirilmesinin sağlanması öngörülüyor.

Türkiye, Helal Gıda tecrübesini Kırgızistan ile paylaşıyor

TİKA ve Kırgızistan Ekonomi Bakanlığı Helal Endüstri Düzenleyici ve Değerlendirme Daire Başkanlığı işbirliğinde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ve İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) Standardizasyon Yönetim Konseyi Sekreterliği uzmanları tarafından Kırgızistan’da helal gıda uzmanları yetiştirmek için sağlıklı ve helal gıda konusunda Bişkek’te ve Oş şehrinde eğitimler düzenlendi.

Türk uzmanlardan Kırgızistan’a tarım alanında destek

TİKA tarafından desteklenen Tarım ve Kooperatifleri Destekleme Merkezi Kurulması Projesi kapsamında T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı ve TİKA uzmanları Kırgızistan’da tarım alanında görüşmeler gerçekleştirdi. Görüşmede, Kırgızistan Tarım, Gıda Endüstrisi ve Meliorasyon Bakanlığı görevlileri yetiştiricilik, hayvancılık, gıda endüstrisi, kooperatifçilik, ihracat hakkında sunum yaptı. T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı heyeti de Kırgız meslektaşlarına tarım aletleri, kooperatifçilik, tarımsal kalkınma hakkında sunumla bilgi verdi.

Kırgızistan’da 9 Mayıs Zafer Bayramı kutlamaları

Başta Rusya olmak üzere, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) üye ülkelerinde kutlanan “9 Mayıs Zafer Bayramı” vesilesiyle başkent Bişkek’te Sönmez Ateş Meydanı’nda devlet töreni düzenlendi. Törene, savaş gazilerinin yanı sıra Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Başbakan, Meclis Başkanı, Genelkurmay Başkanı, Bişkek Belediye Başkanı, eski Cumhurbaşkanı Roza Otunbayeva, yargı erki, Silahlı Kuvvetler ve güvenlik güçleri yetkilileri, bakanlar, milletvekilleri, bürokratlar, yabancı misyon temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

TÜRKMENİSTAN

Türkmenistan’da 10. Uluslararası Gaz Kongresi

Türkmenistan’ın ulusal turizm bölgesi Avaza’da gerçekleşen 10.Uluslararası Gaz Kongresi, akaryakıt ve enerji sektöründe faaliyet gösteren uluslararası birçok şirketin lideri ile teknoloji ve araştırma kuruluşu uzmanlarını bir araya getirdi. Akaryakıt ve enerji sektöründe uluslararası faaliyet gösteren kuruluş ve şirketlerin, karşılıklı işbirliğini geliştirmeyi amaçlayan kongrede, dünyanın önde gelen finans, petrol ve gaz şirketleri, projelerini sundular. Bu yıl onuncusu düzenlenen kongre, dünya gaz endüstrisinin gelişim olanaklarını ve bakış açılarını tartışmak için bir platform görevi yürütüyor.

Karakum Çölü’nde modern kasaba kuruluyor

Türkmenistan’ın Karakum Çölü’nde bulunan Altın Asır Türkmen Gölü’nün kenarında kurulacak olan kasabanın temeli Devlet Başkanı Gurbanbuli Berdimuhamedov tarafından atıldı. Kasabada büyük bir hayvancılık ve zirai üretim kompleksi de bulunacak.

Türkmenistan’da Anayasa ve Bayrak Günü kutlandı

Türkmenistan Anayasası’nın yürürlüğe girişinin 27. Yılı ve Bayrak Günü, yurdun her yerinde törenlerle kutlandı. Resmi törenler, Aşkabat’ta Anayasa Anıtı ile Bayrak Meydanı’nda yapıldı. Törenlere katılan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, anıtlara çelenk koydu.

Türkmenistan’da Zafer Günü kutlamaları

Türkmenistan’da, İkinci Dünya Savaşı’nda kazanılan zaferin 74. yılı büyük coşkuyla kutlandı. Türkmen askerlerin kahramanca savaştığı İkinci Dünya Savaşı sonunda, SSCB’nin Almanya’ya karşı ilan ettiği zafer Türkmenistan’da törenlerle kutlandı.

Türkmenistan BM’de etkinliğini arttırıyor

Türkmenistan, Birleşmiş Milletler’in Dünya Gıda Programı Yürütme Kurulu üyeliğine, Nüfus ve Kalkınma Komisyonu ve Birleşmiş Milletler Uyuşturucu Komisyonu’na seçildi. Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, Türkmenistan’ın Birleşmiş Milletler ile daima yapıcı diyaloga özel önem atfettiğini belirtti.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Aşkabat’ta coşkuyla kutlandı

Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. Yılı, Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta düzenlenen törenle kutlandı. Türkmen-Türk Okulu’nda düzenlenen  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlama töreni, saygı duruşu ve her iki ülkenin milli marşlarının okunmasıyla başladı.

Birleşmiş Milletler’den Aral Denizi’ni kurtarmaya destek

28 Mayıs günü BM’in 85. Oturumunda oybirliği ile alınan kararla ilgili olarak Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı bir toplantı düzenledi. Türkmenistan’ın öncülük ettiği girişimler sonucunda Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda çevre felaketi yaşayan Aral Denizi’nin kurtarılması yönünde, ‘Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu’ ile işbirliği yapılmasına ilişkin karar alındı.

Türkmenistan Devlet Başkanı’ndan Kadir Gecesi affı

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Kadir gecesi münasebetiyle 754 mahkûmu af etti. Devlet Başkanı, suçunu itiraf eden, hapishanede iyi halinden tövbe ettiği anlaşılan 754 mahkûmun, başka suç işlememeleri şartıyla af edilmesine ilişkin kararnameyi imzaladı.

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ(KKTC)

KKTC’de Ersin Tatar başbakanlık görevini devraldı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC), Ulusal Birlik Partisi (UBP) ve Halkın Partisinin (HP) koalisyon hükümeti kurulması için anlaşmaya varmasının ardından UBP Genel Başkanı Ersin Tatar, Cumhuriyetçi Türk Partisinin (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman’dan başbakanlık görevini devraldı.

KKTC’de ilk Bakanlar Kurulu toplantısı yapıldı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Ulusal Birlik Partisi (UBP) ve Halkın Partisi (HP) koalisyon hükümetinin ilk Bakanlar Kurulu toplantısı yapıldı. Hükümetin ilk Bakanlar Kurulu toplantısı Başbakan Ersin Tatar başkanlığında yapıldı.

Başbakan Tatar’dan AB’ye ve Rum tarafına eleştiri: “Uzlaşmayan Rumdur”

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Başbakan Ersin Tatar, “ Avrupa Birliği’nin hala Rum tezlerini savunarak Kıbrıs konusunun çözümüne bir katkıda bulunamayacağını” vurguladı. Başbakan Tatar, “ Kıbrıs’ta iki egemen halk vardır. Kıbrıs Türk Halkı asla Rum tarafının talep ettiği gibi Rum Devleti’ne yama olmak niyetinde değildir. Kıbrıs’ta bugüne kadar bir anlaşma olmamışsa bunun başlıca sorumlusu tüm çözüm planlarını reddeden Rum tarafıdır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kurulmuşsa bu Rumların Enosis rüyasından, Kıbrıs Türkü’nü azınlık olarak görmesinden kaynaklanmaktadır.” ifadelerini kullandı.

 

 

KKTC’de 19 Mayıs Anma Programı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) başkenti Lefkoşa’da, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı için kutlama etkinlikleri düzenlendi. Kutlama etkinlikleri kapsamında ilk tören, Lefkoşa’da Atatürk Anıtı önünde yapıldı.

IRAK

Irak’ta Türkmen ailelere gıda yardımı

TİKA, Ramazan faaliyetleri kapsamında Irak’ın Erbil kentinde ihtiyaç sahibi 250 Türkmen aileye gıda kolisi dağıttı. Irak Türkmen Cephesi (ITC) Erbil İl Başkanlığında düzenlenen programa, Türkiye’nin Erbil Başkonsolosu Hakan Karaçay, TİKA Başkan Danışmanı Kamil Kolabaş, ITC Erbil Milletvekili Aydın Maruf ile vatandaşlar katıldı. İhtiyaç sahibi Türkmen ailelere 250 adet gıda kolisi dağıtıldı.

TİKA’dan Tuzhurmatu bölgesinde imar çalışmaları

TİKA, tarafından Selahaddin Vilayeti Irak Türkmen Cephesi Bürosu (ITC) ve Tuzhurmatu Belediyesi işbirliği ile Tuzhurmatu ilçesinin Alwa ve Aksu caddelerinde asfalt döküm çalışmaları gerçekleştirildi. Ortaklaşa yapılan söz konusu proje kapsamında TİKA 300 ton asfalt malzemesi temin ederken, Tuzhurmatu Belediyesi ise iş makineleri, mühendisler ve teknik ekip sağladı.

Erşat Salihi Kerkük Operasyonlar Komutanı Harbiye ile bir araya geldi

Kerkük’te 30 Mayıs 2019 tarihinde yaşanan terör saldırılarının ardından Irak Türkmen Cephesi Başkanı (ITC) Erşat Salihi, Kerkük Operasyonlar Komutanı Korgeneral Saad Harbiye’yi ziyaret etti. Salihi ve Harbiye, görüşmenin ardından ortak basın açıklaması yaptı. 2 kişinin öldüğü ve 38 kişinin de yaralandığı zincirleme terör saldırısını konuşan Salihi, yetkililerin Kerkük’ün güvenliğinden sorumlu olduğunu ifade ederek Kerkük Operasyonlar Komutanlıığı’nın güvenliği sağlamasına ilişkin memnuniyetini bildirdi. Ayrıca Kerkük yerel polisin kentteki işlev bölgelerin güvenliğini sağlaması gerektiğini de vurguladı.

 

TACİKİSTAN

TİKA’dan Tacikistan’da ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardımı

TİKA tarafından Ramazan ayı vesilesiyle gerçekleştirilen gıda yardımı dağıtımı Tacikistan’ın en az gelişmiş bölgelerinden birisi olan Sangvor (Tavildara) ilçesinde gerçekleştirildi. Bölge dağlık yapısı nedeniyle sık sık doğal afetlerle karşı karşıya kalıyor. Sangvor Belediyesi ile işbirliğinde 5 ayrı noktada gerçekleştirilen gıda yardımından ilçe sınırları içerisinde bulunan 77 köy faydalandı.

TİKA’dan Tacikistan’a sağlık desteği

TİKA desteğiyle Tacikistan’ın 4 farklı bölgesinden seçilen Kulak, Burun, Boğaz Doktorları ve Yenidoğan Uzmanlardan oluşan 9 kişilik heyete İstanbul’da Yenidoğan İşitme Tarama ve İleri Odyolojik Değerlendirme uygulamalı eğitimleri verildi.

TİKA desteğiyle Tacikistan sınır birlikleri personeli Türkçe öğreniyor

TİKA, Tacikistan Cumhuriyeti Devlet Milli Güvenlik Komitesi’ne bağlı olarak faaliyet gösteren ve ülkenin sınır güvenliğinden sorumlu olan Sınır Birlikleri Komutanlığı bünyesinde kurulan askeri liseye Türkçe dil sınıfı kurdu. Lisede Türkçe, İngilizce, Çince ve Rusça sınıfları bulunuyor. Liseden mezun olan öğrencilerin Harp Akademisinde eğitim hayatlarına devam etmesi ve akademiden mezun olduktan sonra Tacikistan’ın sınır kapılarında ve gümrüklerinde görev alması planlanıyor.

 

 

 

DİĞER

 

 

Türk zırhlıları AB yolunda

Türk savunma sanayisinin ürettiği zırhlı kara araçlarına yurt dışında ilgi artıyor. Son dönemde bir dizi ülke tarafından tercih edilen, çeşitli ülkelerin de gündeminde olan Nurol Makine’nın ürettiği zırhlı araçlar, bu kez Avrupa’da boy gösterdi. Macaristan Savunma Kuvvetlerinin, envanterindeki ve tedarik sürecindeki araçları sergilediği “Ulusal Savunma Günü” etkinliklerine ilişkin paylaştığı fotoğraf ve videolarda, Ejder Yalçın 4×4 zırhlı muharebe aracı ve Yörük 4×4 hafif zırhlı aracın da yer alması dikkati çekti.

Orta Asya’da uyuşturucuyla mücadelede işbirliği toplantısı

Rusya, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan’dan üst düzey yetkili ve uzmanların katıldığı toplantıda Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi Genel Müdürü, Şanghay İşbirliği Örgütü Genel Sekreteri ve diğer yetkililer hazır bulundu. Toplantıda konuşan Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov, uyuşturucu kaçakçılığından elde edilen gelirlerin Orta Asya’daki uluslararası terör faaliyetlerini finanse etmenin ana kaynaklarından biri olduğunu belirtti. Orta Asya’daki uyuşturucu tehdidinin esas kaynaklarından birinin dünya afyon üretiminin yaklaşık yüzde 90’ını oluşturan Afganistan’daki durumdan kaynaklandığını ifade eden Kamilov, Orta Asya ülkelerinde yasa dışı psikotrop maddeler pazarının hızlı gelişimiyle ilgili endişelerini de dile getirdi.

Bosna Hersek’te yenilenen Maglay Kurşunlu Camisi açıldı

TİKA tarafından restorasyonu gerçekleştirilen Bosna Hersek’in Maglay şehrindeki tarihi Kurşunlu Camisi’nin açılışı gerçekleştirildi. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, Kurşunlu Camisi’ne ilk kez ailesi ile 2013 yılında geldiğini ve inşaatta incelemelerde bulunduğunu aktardı. Caminin restorasyonunda emeği geçen tüm kurum ve kişilere teşekkür ederek, bu tarihi caminin daha uzun yıllar hayırlı bir şekilde ibadete vesile olması temennisinde bulundu.

Türk-Moğol Araştırmaları Çalıştayı

Türkiye Moğolistan diplomatik ilişkilerinin 50. yılı münasebetiyle Hacettepe Üniversitesi’nde TİKA’nın sunumunun da gerçekleştiği, Türk-Moğol Araştırmaları Çalıştayı düzenlendi. Aradaki binlerce kilometreye rağmen Türkiye, Hacettepe Üniversitesi’nde kurulan Moğol Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı tarafından düzenlenen Moğol Araştırmaları Çalıştayı ile ikili ilişkilere katkı sağlamayı hedefliyor.

Karadağ’ın Podgoritsa şehrinde TİKA iftarı

TİKA 2019 yılı Ramazan Programları kapsamında Karadağ’ın başkenti Podgoritsa’da iftar programı düzenledi. İftar programına, Karadağ Ulaştırma Bakanı, Karadağ Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Karadağ İslam Birliği Başkanı, Türkiye Cumhuriyeti Karadağ Büyükelçisi, Podgoritsa Belediye Başkanı katıldı.  Çok sayıda siyasetçi, diplomat ve yerel yöneticinin yanı sıra Karadağ vatandaşları da iftar sofrasında buluştu.

TİKA’dan Romanya’da eğitime destek

TİKA  tarafından Dobruca bölgesinde Roman nüfusun yaşadığı Dobromir köyünde tadilatı ve modern ekipman ile donanımı gerçekleştirilen Türkçe Sınıfı açıldı. Açılış törenine T.C. Bükreş Büyükelçisi Füsun Aramaz, Köstence İl Eğitim Müfettişi, Dobromir Belediye Başkanı, Köstence Azınlık Dilleri Müfettişi, TİKA yetkilileri, Romanya Müslümanları Müftüsü, Türk Birliği Başkan Yardımcısı, okul müdürü ve öğretmenler katıldı.

Üsküp’te Ramazan programı

TİKA tarafından Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te iftar programı düzenlendi. İftara, Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı, Adalet Bakanı, Dış Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı, İslam Birliği (Diyanet İşleri) Başkanı, Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara, bakanlar, milletvekilleri, siyasi parti başkanları, ülkedeki Türk kurum ve kuruluşların temsilcileri, 15 Temmuz Derneğinin üyeleri, şehit yakınları ve gaziler ile çok sayıda davetli katıldı.

TİKA’dan Macaristan’da Ramazan programı

TİKA tarafından Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de öğrencilere iftar programı düzenlendi. Yunus Emre Enstitüsü binasında düzenlenen iftar programına, Türkiye, Macaristan, Azerbaycan, Pakistan, Tunus, Cezayir, Ürdün, Kazakistan, Nijerya ve Hindistan’dan Macaristan genelindeki üniversitelerde lisans ve lisansüstü eğitimi alan öğrenciler katıldı.

Kosova’da Ramazan programı

TİKA tarafından Kosova’nın başkenti Priştine’de iftar programı düzenlendi. İftar programına Kosova’nın farklı bölgelerinden siyasetçi, kanaat önderi, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, eğitim ve sağlık camiasın yöneticiler, din adamları, iş adamları, kadın dernekleri yöneticileri dâhil 550 davetli katıldı.

Türkiye-Tataristan İş Forumu düzenlendi

Tataristan Özerk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, Türk iş dünyasının temsilcilerine çok saygı duyduklarını belirterek, “Türk iş insanlarının Tataristan’da çalışması için gereken koşulları sağlayacağımızı taahhüt ediyoruz.” dedi. Bursa Ticaret ve Sanayi Odasının (BTSO) ev sahipliğinde, oda hizmet binasında düzenlenen “Türkiye-Tataristan İş Forumu”nda konuşan Minnihanov, Tataristan Cumhuriyeti’ne Türk sermayesi ve yatırımcısının gelmesini istediklerini söyledi.

DEB Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu’na tepki

Batı Trakya Müslüman Türk azınlığının temsilcisi Dostluk, Eşitlik ve Barış Partisi (DEB), 26 Mayıs 2019 günü gerçekleşen Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aldığı yüksek oy oranları ile ülke gündemine damgasını vurdu. DEB Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu, seçim sonuçlarını değerlendirmek üzere Yunan basınına verdiği demeçte Ben Türk’üm, partim de Türk partisidir” ifadesini kullandı. Asafoğlu bu demeciyle, ülkedeki Türk karşıtı basının hedefi haline geldi.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir